26 квітня в Україні вшановують День пам'яті Чорнобильської трагедії
Аварія на Чорнобильській атомній електростанції 26 квітня 1986 року стала однією з найбільших техногенних катастроф в історії людства. Вона мала масштабні наслідки для довкілля, здоров’я населення і соціально-економічного стану регіонів. У зв’язку з цим українська держава зобов’язалася забезпечити належний соціальний захист для постраждалих категорій населення.
Відповідно до чинного законодавства, до осіб, які мають право на соціальний захист, належать:
-
учасники ліквідації наслідків аварії;
-
евакуйовані та відселені особи з зони відчуження та зони обов’язкового відселення;
-
громадяни, які проживають на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення;
-
діти, які постраждали внаслідок аварії (в т.ч. діти, які народилися від батьків-ліквідаторів або переселенців).
Українське законодавство передбачає комплекс заходів, спрямованих на підтримку постраждалих осіб. До них належать:
1. Пенсійне забезпечення і грошові компенсації.
Спеціальні пенсії та надбавки призначаються ліквідаторам та іншим постраждалим категоріям. Також передбачено щомісячні грошові компенсації на харчування, лікування, санаторно-курортне оздоровлення.
2. Медичне обслуговування.
Гарантується безоплатне медичне обслуговування, диспансеризація, надання ліків, лікування в спеціалізованих закладах.
3. Санаторно-курортне лікування.
Особи, які постраждали від аварії (категорія 1), мають право на щорічне оздоровлення в санаторіях за рахунок держави ( на період воєнного стану санаторно-курортне лікування припинено).
4. Пільги у сфері житлово-комунального обслуговування.
Передбачено пільги на оплату житлово-комунальних послуг, опалення, електроенергії, а також першочергове забезпечення житлом.
5. Освіта та працевлаштування
Діти постраждалих осіб мають право на першочергове зарахування до навчальних закладів, а також на стипендії. Закон також передбачає сприяння у працевлаштуванні для постраждалих.
Основним нормативним актом, що регулює соціальний захист постраждалих осіб, є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім цього, діють підзаконні акти, урядові постанови та регіональні програми підтримки.
Соціальний захист постраждалих від Чорнобильської катастрофи є важливою складовою соціальної політики України. Попри труднощі, пов’язані з економічною ситуацією в країні та війною, зусилля держави мають бути спрямовані на забезпечення гідного рівня життя, охорону здоров’я та підтримку громадян, які зазнали наслідків цієї трагедії.
Станом на 01.04.2025 року на обліку в управлінні соціального захисту населення Верховинської районної державної адміністрації перебувають 52 громадян, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС. З них:
-
7 ліквідаторів та постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС (категорія 1);
-
24 ліквідаторів аварії на ЧАЕС (категорія 2);
-
13 ліквідаторів аварії на ЧАЕС (категорія 3);
-
3 дітей, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС;
-
5 вдів, померлих ліквідаторів аварії на ЧАЕС.
Протягом 2024 року 46 учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС нараховано та виплачено щорічну допомогу на оздоровлення на загальну суму 4270 грн., за І квартал 2025 року – 4095 грн. За минулий рік 32 особам виплачено грошову компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на загальну суму 97608 грн., за І квартал 2025 року – 28386 грн.
Управління соціального захисту
населення Верховинської районної
державної адміністрації