Протидія торгівлі людьми
Телефонні лінії для допомоги постраждалим
Як виявити особу, яка постраждала від торгівлі людьми?
Процедура встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми
Права людини із статусом особи, яка постраждала від торгівлі людьми
Нормативно-законодавчі акти України у питанні протидії торгівлі людьми
Якщо ви їдете за кордон - пам’ятка
Карта допомоги постраждалим від торгівлі людьми в Івано-Франківській області
Сайт урядової «гарячої лінії» 1547
ОБСЄ та Thomson Reuters підготували поради для людей з України, щоб допомогти їм бути обізнаними та залишатися у безпеці. Міністерство соціальної політики за підтримки Координатора ОБСЄ з питань боротьби торгівлею людьми, в контексті попередження ризиків сексуальної та трудової експлуатації українських жінок та дітей, з числа біженців в європейських країнах проводить просвітницьку кампанію “Будьте в безпеці”, подробиці якої ви можете дізнатися за посиланням.
Також ви можете дізнатися контакти за якими можливо звернутися за допомогою у різних країнах.
Торгівля людьми залишається гострим питанням і реальною проблемою для багатьох країн світу, у тому числі й для України.
Відповідно до законодавства, торгівля людьми – це здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.
Торгівля людьми вважається особливо тяжким злочином, і відповідно до статті 149 Кримінального кодексу України «Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини» передбачає покарання осіб, які займаються торгівлею людьми, позбавленням волі на строк від 3 до 15 років.
Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, від якої потерпають чоловіки, жінки та діти, та яка не втрачає актуальності у ХХІ ст. для жодної країни світу, включаючи Україну. Маніпулюючи бажаннями та намірами людей, їх ошукують та експлуатують.
Тому, якщо ви потрапили у ситуацію, коли шляхом обману, шантажу, шахрайства або погроз примушували:
- працювати на відробляння невизначених «боргів», яких ви буцімто набули, коли вам обіцяли підшукати роботу (наприклад, за кордоном, або просто у «кращому місці»);
- займатись проституцією або надавати інші сексуальні послуги;
- зніматись у порнографічних фільмах, фотозйомках, або показах через Інтернет;
- виконувати роботу, про яку ви не домовлялися, від якої не мали змоги відмовитися, і яка вимагалася від вас під загрозою покарання;
- або піддавали іншим формам експлуатації в Україні чи за кордоном, ймовірно, ви постраждали від торгівлі людьми.
Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми», особи, які постраждали від торгівлі людьми, мають право на безоплатне одержання:
1) інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє така особа;
2) медичної, психологічної, правової та іншої допомоги незалежно від місця проживання;
3) тимчасового розміщення у закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми.
Особа, яка постраждала від торгівлі людьми на території України та громадяни України, які постраждали від торгівлі людьми на території іншої держави мають однакові права.
Надання допомоги особі, яка постраждала від торгівлі людьми, не залежить від:
1) звернення такої особи до правоохоронних органів та її участі у кримінальному процесі;
2) наявності у такої особи документа, що посвідчує особу.
Для отримання допомоги, особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має звернутися до місцевої державної адміністрації за місцем перебування та подати заяву про встановлення відповідного статусу. За результатами розгляду заяви та інших матеріалів справи, Міністерство соціальної політики України приймає рішення про встановлення або відмову у встановленні статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми. У разі прийняття рішення про відмову у встановленні статусу, таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Регіональним координатором заходів у сфері протидії торгівлі людьми в Івано-Франківській області визначено департамент соціальної політики облдержадміністрації. Відповідно на рівні райдержадміністрацій також визначено структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, відповідальні за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.
Більш детальну інформацію про:
- порядок встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми;
- види допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми;
- перелік установ, закладів, служб та організацій, які надають допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми;
- контакти відповідальних посадових осіб за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми та громадських організацій, які працюють у цій сфері, можна отримати, звернувшись до департаменту соціальної політики облдержадміністрації за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Л. Курсаба, 2 (кабінет № 32), та за телефонами: (0342) 53-15-78 або 53-51-15 або благодійного фонду «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» за телефоном (0342) 75-30-61.