Проведено консультації «Економічні аспекти трансформації системи охорони психічного здоров’я в Україні»
Як перетворити вразливість на інвестицію?
Яке місце ментального здоров’я в моделі відновлення людського капіталу?
Як мовою цифр обґрунтувати необхідність міжсекторальної системи підтримки?
Про все це та набагато більше говорили учасники консультації «Економічні аспекти трансформації системи охорони психічного здоров’я в Україні». Це перша з серії консультацій щодо висновків Комісії The Lancet Psychiatry The Lancet з питань психічного здоров’я в Україні, яку у межах Всеукраїнської програми Ти як? – ініціативи першої леді Олена Зеленська – розпочав Координаційний центр КМУ / Mental Health UA спільно з командою авторів та Консультативною радою Комісії.
Мета заходів – адаптувати напрацьовані наукові рекомендації до національного контексту та перетворити їх на конкретні механізми посилення сфери ментального здоров’я.
Перший захід став експертною платформою для обговорення економічних аспектів трансформації сфери ментального здоровʼя. Учасники розглянули ключові економічні виклики та можливості, обговорили стратегії сталого фінансування, а також проаналізували, як рекомендації The Lancet Psychiatry можуть бути впроваджені в національну політику та практику.
«За майже три роки існування Всеукраїнської програми ментального здоров'я Ти як? ми зробили шалені кроки, які можуть стати прикладом для інших держав. Цільова модель системи послуг уже закріплена в Законі про охорону психічного здоров'я в Україні. Встановлено широку рамку, гасло якої дуже просте: ментальне здоров'я – у всіх сферах, у всіх політиках. Наукову основу, зокрема для реформування й трансформації системи послуг психічного здоров'я, напрацювали українські науковці, які увійшли до складу спеціальної Комісії The Lancet. Ми ініціювали продовження співпраці, щоб адаптувати ці експертні коментарі до «заземлення» – аби вони проростали у державній політиці, а рух України був абсолютно науково-обґрунтованим. Найбільший виклик за ці три роки – переконати всіх, хто працює у сфері ментального здоров'я, що це не окрема галузь медицини, а окрема сфера державної політики. І саме зараз час робити її повноцінною частиною стратегічних документів, рішень, багатосекторальних реформ і планів відновлення», – зазначила Оксана Збітнєва, керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України.
Нагадаємо, що понад 40 провідних експертів з 12 країн за підтримки World Health Organization (WHO) упродовж майже двох років досліджували стан сфери ментального здоров’я в Україні. У підсумку учасники п’яти робочих груп (клінічні послуги, навчання фахівців, наукові дослідження, судова психіатрія та захист прав, фінансування та управління) сформували своє фахове бачення можливостей змін. Висновки Комісії спрямовані на вдосконалення системи ментального здоров’я та забезпечення її відповідності викликам сьогодення і майбутнього.
«Серед експертів були фахівці різних напрямів, не лише психіатри. Це люди, які присвятили свій вільний час допомозі Україні – вивченню потреб та формуванню рекомендацій для подальшої трансформації системи охорони психічного здоров'я. І це перша Комісія, що була замовлена Україні, адже раніше в журналі The Lancet Psychiatry не було замовлень по державах. Сьогодні цей документ привертає увагу багатьох країн, і вони розглядають наш досвід як зразок для розробки міжнародних стратегічних партнерств разом зі своїми фахівцями», – наголосила співголова Комісії та модераторка зустрічі Ірина Пінчук, директорка Інституту психіатрії Київський національний університет імені Тараса Шевченка, президентка Асоціація психіатрів України.
Як було зазначено у ході зустрічі, модернізація системи охорони ментального здоров’я в Україні є нагальною та амбітною метою, що водночас вимагає продуманої глибокої трансформації моделі надання послуг – із фокусом на впровадження сучасних стандартів і практик, заснованих на доказах, а також використання ефективних правових та фінансових інструментів.
«В основі нової економічної стратегії лежить поняття людського капіталу. А його база – це поліпшення ситуації з ментальним здоров'ям, бо від нього насамперед залежить продуктивність. Ми порахували, що потрібно зробити, аби зміцнити ментальне здоров’я наших громадян. Для цього слід вплинути і комунікаційно на відчуття українців, і на розуміння того, що держава навчилася дбати про людей – і тут є суттєвий прогрес завдяки Ти як? – та зробити доступними послуги з покращення ментального здоров'я. Нам необхідно радикально змінити усю політику в державі. Нам потрібні тільки прориви. Нові бренди, нові комунікаційні кампанії, нові цікаві проєкти – державні, національні, приватні, будь-які, але великі та амбіційні», – зазначив Андрій Длігач, доктор економічних наук, доцент, стратег, футуролог, голова Центр соціальних змін і поведінкової економіки.
Звіт Комісії журналу The Lancet Psychiatry з питань психічного здоров'я в Україні доступний для ознайомлення на платформі Ти як? за посиланням: https://howareu.com/produkty#section680
Супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? – ініціативи першої леді Олена Зеленська – здійснює Координаційний центр КМУ / Mental Health UA за експертної підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я World Health Organization (WHO).