ВЕРХОВИНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
Івано-Франківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Національні консультації щодо Закону України «Про систему охорони психічного здоров’я»

Дата: 17.03.2025 15:14
Кількість переглядів: 14

Фото без опису

Нічого для психологів без психологів. Так само й щодо інших фахівців з ментального здоров’я.

✔️ Під таким гаслом відбуваються Національні консультації щодо Закону України «Про систему охорони психічного здоров’я». Його ухвалено Верховною Радою та підписано Президентом України, нині об’єктом обговорень вже є проєкти підзаконних актів.

▫️ Першими на розгляд фахової спільноти, науковців, стейкхолдерів винесено драфти документів щодо створення та порядку діяльності Національної комісії з питань психічного здоровʼя та сертифікація фахівців з ментального здоров’я.

▫️ Ці новели викликали найбільший резонанс, бо досі в країні діяльність спеціалістів не була внормована й відповідно не існувало жодного органу, що відповідає за цей процес. На відміну від інших видів професійної діяльності, наприклад, правників, медиків, правоохоронців тощо.

📍 Захід організовано Координаційний центр КМУ / Mental Health UA спільно з Національною психологічною асоціацією НПА - Національна психологічна асоціація за підтримки Київської школи економіки Kyiv School of Economics в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? - ініціативи першої леді Олена Зеленська.

💬 «Формат Національних консультацій ми започаткували ще восени минулого року під час проведення Форуму ментального здоров’я. Тоді у нас вийшла дійсна конструктивна робота, що дозволила вдосконалити законопроєкт. Як і тоді, зараз відповіді на складні питання ми маємо шукати та знаходити разом. Адже по суті Закон стає засадою для нової сфери - сфери ментального здоров’я. Для того, аби сформувалася нова суспільна норма, де ментальне здоров’я інтегровано в усіх сферах та усіх політиках нам з вами потрібно ретельно попрацювати зараз, аби убезпечити професійне майбутнє завтра», - наголосила Оксана Збітнєва, керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ.

▫️ Загалом учасниками консультацій стали майже 1000 фахівців – як офлайн, так і онлайн. Модератором виступила віце-президентка НПА Валерія Палій Валерія Палій. Захід став простором вільного висловлення думок та щирого обміну думками.

Насамперед учасникам зустрічі нагадали зміст широкої рамки Закону. Порядок створення Національної комісії та сертифікації фахівців були докладно презентовані окремо.

💬 «Сфера ментального здоров’я унікальна й ми всі переконалися, що тут потрібні нестандартні підходи. Саме це було закладено, коли створювалася концепція Національної комісії. Використовувався успішний світовий досвід, адже в багатьох країнах, наприклад, в Сполученому королівстві, Австралії, Новій Зеландії, Канаді існують подібні органи. Це не міністерство психологів, там де згори і до низу. Це справедливий, прозорий орган саме спільноти та для спільноти, де закладена складова незалежності та об’єктивної координації різних сфер. В нашому випадку, це буде постійно діючий колегіальний орган у сфері управління Кабінету міністрів України», - звернув увагу присутніх юридичний експерт Андрій Кудря Андрій Кудря.

💬 Експертка Координаційного центру Анастасія Голотенко Anastasiia Golotenko зазначила, що впровадження сертифікації не просто вимога часу, а насамперед можливість сформувати та захистити спільноту справжніх фахівців галузі та убезпечити отримувачів послуг від неякісних сервісів: «Сертифікація – це необхідний стандарт. Для фахівців з ментального здоров’я він потрібен ще на вчора. Сертифікація буде відбуватися за двома позиціями: за професійними напрямками роботи фахівців у сфері психічного здоров’я та сертифікація психотерапевтів у науково-обгрунтованих методах психотерапії».

↔️ Результатом заходу стало отримання зворотного зв'язку від професійної спільноти та експертів з метою його врахування у текстах документів та домовленості щодо подальших дій. Крім того, запропоновано сформувати експертну групу, яка буде працювати саме над цими проєктами.

💬 «Саме тут серед спільноти має бути все напрацьовано. Дуже добре, що ми знаходимо енергію та час продовжувати працювати над підзаконними актами. Верховна Рада буде долучатися в якості додаткових експертиз, залучати досвід інших країн. Адже всі нарешті визнають цінність послуг, допомоги й підтримки ментального здоров’я. Тому, впевнена, що зараз найкращий час інституалізації нашої роботи», - закликала народний депутат, співавторка Закону Лада Булах Народний депутат України Лада Булах.

Відео заходу опубліковано на сторінці Координаційного центру за посиланням:

🎥 https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=525279897283970

🎥 https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=610905941940799

ℹ️ Законопроєкт «Про систему охорони психічного здоров’я України» напрацьовано Комітетом з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Комітет з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування спільно з Координаційний центр КМУ / Mental Health UA за участю провідних експертів та за підтримки ВООЗ World Health Organization (WHO). Основою для створення законопроєкту стала «Цільова модель системи у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки», розроблена у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я Ти як?, яка впроваджується за ініціативою першої леді Олена Зеленська.

#тияк


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора