Творчість здатна зробити нас сильніше
Творчість здатна зробити нас сильніше. Вона відносить подалі від тривог та заспокоює. Й навіть дарує відчуття щастя.
Коли малюємо, танцюємо, співаємо, ліпимо - ми не просто творимо, а й ментально віднолюємося. Недарма, всі ці прояви креативної дії є складовими наукового терміну – арттерапії.
Як цей різновид стає окремим елементом підтримки ментального здоров’я в громадах, зокрема в навчальних закладах, продемонстрували під час Дня спільнодії на тему «Творчість, як складова нашої стійкості», що був організований Координаційний центр КМУ / Mental Health UA у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативою Олена Зеленська.
В областях команди регіональної координації - заступники керівників ОВА, регіональні координатори, консультанти в громадах - спільно з мистецькими школами провели креатив-івенти.
В Житомирі встановили інсталяцію «Дідух незламності», що символізує силу ниви, безконечності життя, родючості, бо падаючи в землю, зерно народжується та проростає наново.
В Тернопільській області, в Теребовлянському фаховому коледжі культури і мистецтв показали, як зберігають старовинну техніку ткацтва гобеленів.
В школі мистецтв Мелітополя, яка наразі релокована до Запоріжжя і де навчається понад 200 учнів з різних громад області, на честь Дня спільнодії написали та виконали пісню «Україна, як рідна мати».
А в Сумська обласна універсальна наукова бібліотека створили з книг, малюнків, поробок цілу «Вежу стійкості», яка символізує переосмислення друкованих видань: вона побудована з сучасної української літератури, а книги російською мовою використали як підставку для малюнків.
В Ніжинський академічний український драматичний театр ім.М.Коцюбинського дали виставу для людей з інвалідністю «Казка про справжню принцесу». Після спектаклю – обговорення та рефлексії.
На Хмельниччині в Будинку творчості селища Теофіполь першокласники місцевого ліцею малювали та опановували базові техніки самодопомоги для дітей, які можна знайти на платформі Ти як? за посиланням: https://bit.ly/3BgpggW
«Дуже гарно провела час. Усі проблеми, занепокоєння, поганий настрій залишились десь позаду», - поділилася школярка Домініка. Її однокласниця Вероніка додала: «Після школи із задоволенням відвідала заклад. Отримала масу задоволення, що так важливо для мене сьогодні. Почуваю себе спокійно і впевнено».
І так всією країною: в школах, просто неба, в центрах творчості, в Центрах життєстійкості, навіть в укриттях. День спільнодії мав на меті підкреслити важливість творчості як потужного ресурсу для зміцнення стійкості, особливо у важкі часи. Це одна з найбільш доступних методів терапії, яка в громадах вже перетворюється на неформальну послугу з ментального здоров’я і для дітей, і для дорослих. Організація такого сервісу не потребує багато ресурсів, фахівці підготовлені, а послуга у разі потреби навіть може бути мобільною.
Загалом до заходів Дня спільнодії цього разу долучились понад 20 000 учасників в майже усіх областей країни, де дозволила безпекова ситуація.
Супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? – ініціативи першої леді Олена Зеленська – здійснює Координаційний центр КМУ / Mental Health UA за експертної підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я World Health Organization (WHO).
Психоедукаційна кампанія Ти як? втілюється за підтримки проєкту USAID Ukraine - USAID Україна Розбудова стійкої системи громадського здоров’я, який виконує організація Пакт Pact.