Переохолодження небезпечне для організму людини

Дата: 14.12.2022 15:36

Зниження температури тіла нижче рівня, необхідного для природного функціонування органів і підтримання метаболізму, називають гіпотермією. У народі такий стан більш відомий як переохолодження. Якщо холод діє на організм тривалий час, то власні ресурси вичерпуються. Температура тіла починає знижуватися. Фізіологічною нормою, після якої порушуються процеси, що протікають в організмі, є показник – 35,0 °С  Обмороження – це вже ушкодження ділянок тіла внаслідок впливу низької температури. Найуразливішими є відкриті ділянки шкіри: ніс, вуха, щоки, підборіддя, пальці рук або ніг.

Найчастіше до переохолодження організму призводять наступні причини:

• низька температура повітря та тривале перебування на холоді;
  • надто легкий одяг, що не відповідає вимогам погоди
  • сильний вітер;
  • неправильне взуття (занадто тісне, на дуже тонкій або гумовій підошві);
  • висока вологість;
  • мокрий одяг, який тривалий час контактує з тілом;
  • купання в холодній воді.
  • робота на складі охолоджених продуктів;

Симптоми гіпотермії:

• Тремтіння (постійне тремтіння є сигналом що тіло не може зігрітися)
  • Втрата координації
  • Бурмотіння і нечленороздільні слова
  • Складність формування думки
  • Плутанина
  • Нестача енергії
  • Відсутність у людини розуміння, що вона знаходиться в небезпечній для життя ситуації
  • Втрата свідомості
  • Слабкий пульс
  • Неглибоке дихання

Хто є групою ризику щодо переохолодження й обмороження?

• особи літнього віку, які мають неповноцінне харчування, неналежний одяг, погану систему опалення в помешканні;
  • діти, які не мають достатнього одягу . особливо немовлята, які сплять у холодній спальні чи надворі;
  • особи, які довго перебувають надворі – туристи, альпіністи, продавці тощо;
  • соціально незахищені особи, які не мають відповідних можливостей опалення домівки та якісного одягу;
  • особи в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння
  • особи з психічними захворюваннями, деменцією, хворобою Альцгеймера;
  • особи, які можуть знепритомніти, наприклад, при цукровому діабеті, епілепсії, інфаркті міокарда, інсульті
  • при травмах, що знерухомлюють, наприклад, при переломах кінцівок тощо.

Щоб захиститися від можливого переохолодження, рекомендуємо дотримуватися профілактичних правил:

• Одягайтеся тепло та зручно. Одяг, особливо взуття, не повинен тиснути. Вовна, шовк, фліс або поліпропілен утримують тепло тіла краще, аніж бавовна. Для взуття використовуйте устілки, що здатні вбирати вологу. Обирайте зручні високі шкарпетки, що не перетискають ногу. Взуття варто пастувати та обробляти засобами, що оберігають від вологи. Вдягайте зручну шапку, що закриває вуха, адже багато тепла людина втрачає саме через голову. Вдягайте рукавиці. У лютий мороз надавайте перевагу рукавицям, в яких чотири пальці руки знаходяться разом.
  • Не паліть і не вживайте алкоголь на морозі. Це призводить до порушення кровообігу. А в стані алкогольного сп’яніння дуже складно розпізнати початкові ознаки переохолодження.
  • Використовуйте жирний крем або спеціальний крем від морозу. Його рекомендується нанести на всі відкриті ділянки тіла перед виходом на вулицю (за півгодини-годину).
  • Вчасно зігрівайтеся. Якщо під час прогулянки ви відчули озноб або замерзання кінцівок, то зайдіть в будь-який тепле приміщення, щоб трохи зігрітися.
  • Добре їжте перед прогулянкою. Організм потрібно збагатити енергією, щоб він міг зігрівати тіло.
  • Відмовтеся від металевих прикрас. Бажано не носити на морозі кільця, сережки, браслети. Вони швидко охолоджуються і можуть викликати гіпотермію сусідніх ділянок.
  • Пийте правильну рідину. На вулиці взимку не варто вживати холодні напої. Краще взяти з собою термос з чаєм. За перших ознак замерзання можна випити чашку теплого напою.

Як правильно діяти при переохолодженні чи обмороженні:

• Якщо ви намагаєтеся допомогти особі з гіпотермією, поводьтеся обережно. Зайвий раз не рухайте, не масажуйте чи розтирайте постраждалого, адже надмірні енергійні рухи можуть спричинити зупинку серця.
  • Перенесіть особу в тепле сухе приміщення, якщо нема можливості перенести – добре вкрийте його чи її, щоб зігріти. Зберігайте горизонтальне розташування тіла, якщо це можливо.
  •  Якщо особа вдягнута в мокрий одяг, зніміть його. Щоб уникнути зайвих рухів для постраждалого, можна мокрий одяг розрізати та зняти.
  • Вкрийте особу теплими покривалами, із головою, залиште тільки обличчя.
  • Ізолюйте тіло постраждалого від холодної підлоги чи іншої поверхніПідкладіть під постраждалого килимок чи покривало, спеціальні ноші.
  • Спостерігайте за диханням. У важких випадках переохолодження особа може втратити свідомість, тому необхідно стежити на дихальними рухами та пульсом. У випадку зупинки дихання необхідно негайно розпочати заходи серцево-дихальної реанімації .
  • Якщо постраждала особа притомна та може ковтати, запропонуйте теплий солодкий напій, що допоможе зігрітися. Не давайте алкоголю та кофеїну!
  • Застосуйте теплий сухий компрес. Існують спеціальні компреси першої допомоги, що під час стискання виділяють тепло. Що можна зробити самостійно – налити теплої води до пластикової пляшки та огорнути тканиною. Власне компрес має бути приємно теплий, у жодному разі не гарячий! Компрес можна притулити до шиї, грудей, внизу живота.
  • Не застосовуйте теплий сухий компрес на руки чи ноги. Адже завчасно зігріваючи руки чи ноги, ми збільшуємо кількість охолодженої крові в загальному руслі крові, що може бути критичною для серця, легень чи головного мозку, та спричинити фатальні наслідки.
  • Не використовуйте пряме тепло для відігрівання. Не застосовуйте для відігрівання гарячу воду, гарячу лампу, відкритий камін, нагрівач, адже таким чином можна погіршити стан шкіри, зробити ушкодження глибшим. Також може наступити шок і зупинка серця.
  • Забезпечте спокій. Постраждалий не повинен ходити на обморожених ногах. Адже це може посилити ураження.

Бережіть себе і будьте здорові за будь-якої погоди!