Тисячолітній спадок української державності

Дата: 28.07.2022 11:05

Відзначаючи День Української Державності, ми повинні пам’ятати тисячолітню історію нашої державності, а головне – тисячолітні прагнення народу мати власну суверенну державу і самостійно визначати свою долю. Це право ми сьогодні виборюємо ціною життів кращих дочок і синів України, зламаних доль і невимовного болю.

Але наперекір ворогам, які твердять, що української держави ніколи не існувало, пам’ятаймо – Україна була, є і буде.

А які засадничі ознаки держави вона успадкувала від різних періодів історії – у матеріалі від Українського інституту національної пам’яті.

Від Київської Русі:

• цивілізаційний вибір, який визначився із прийняттям християнства у 988 році;
  • тризуб, родовий знак Рюриковичів, що став державний гербом сучасної України;
  • Київ – столицю, політичний і культурний центр українських земель упродовж понад тисячу років;
  • гривню – назву грошової одиниці;
  • назву Україна, що вперше згадується в Іпатіївському літописі у 1187 році.

Від Галицько-Волинської держави:

• синьо-жовті барви національного прапора, що походять від кольорової гами герба Галицько-Волинського князівства;
  • утвердження європейського вектора розвитку.

Від Великого Князівства Литовського:

• європейську традицію міського самоврядування – магдебурзьке право;
  • Пересопницьке Євангеліє – видатна рукописну пам’ятку, на якій складають присягу президенти України.

Від козацької доби:

• республіканські традиції народовладдя;
  • військові традиції, які лягли в основу збройних сил Української Народної Республіки та пізнішого українського визвольного руху;
  • одну із перших європейських конституцій нового часу, укладену Пилипом Орликом 1710 року.

Фото без описуФото без опису

Від української державності початку ХХ століття (УНР, ЗУНР, Українська Держава Павла Скоропадського):

• демократичні засади державного будівництва;
  • перший парламент, у який розвинулася Центральна Рада, створена у березні 1917 року;
  • перший уряд, яким став Генеральний Секретаріат Центральної Ради з червня 1917-го;
  • державні символи: герб, гімн «Ще не вмерла Україна», прапор;
  • соборність – об’єднання українських земель в єдиній незалежній державі;
  • Українську Академію Наук, що була заснована Павлом Скоропадським у листопаді 1918 року.

Від Української Радянської Соціалістичної Республіки:

• статус засновника Організації об'єднаних націй;
  • адміністративно-територіальний устрій.

Фото без описуФото без опису